Radni opowiedzieli się za Wipaszem

Radni opowiedzieli się za Wipaszem

Wipasz, największy polski producent pasz dla drobiu, trzody i bydła oraz lider w produkcji świeżego mięsa z kurczaka, w styczniu dokonał zakupu terenu inwestycyjnego nr 7 przy ulicy Siteńskiej 26 – terenu po byłej stacji paliw. Całkowita powierzchnia terenu wynosi 9,1574 ha, natomiast maksymalna dostępna powierzchnia w jednym kawałku wynosi 8,7689 ha. To właśnie w tym miejscu ma powstać ubojnia drobiu.

Spotkanie mieszkańców z władzami miasta odbyło się w piątek o godzinie 13:00 – dwie godziny przed VII Sesją Rady Miasta. Pomimo pory w której większość osób pracuje, w sali konferencyjnej pojawiła się spora grupa mieszkańców zarówno z Międzyrzeca jak i okolic która przybyła z… transparentami.
Na początku spotkania głos w sprawie ubojni zabrał burmistrz miasta Zbigniew Kot:

Miasto zyskuje nowe miejsca pracy, podatek od nieruchomości i udział w podatku PIT osób zatrudnionych w tym przedsiębiorstwie. Oczywiście każda inwestycja to zaangażowanie zarówno na drogach jak i w obszarze w którym powstaje. Utworzenie strefy ekonomicznej pozwoli prowadzić nam inaczej, bardziej skuteczniej, rozmowy w sprawie obwodnicy wschodniej.
Budowa zakładu w strefie ekonomicznej, zwolni przede wszystkim z podatku CIT od osób prawnych i ewentualnie zwolnienie z podatku w obszarze dwukrotnego wynagrodzenia zdeklarowanych osób zatrudnionych w takim przedsiębiorstwie. Jeśli zaś przedsiębiorstwo nie wywiąże się z założeń zainwestowania i zatrudnienia, grozi mu zwrot ulg podatkowych.

Burmistrz miasta wyjaśnił również dlaczego zależy mu na inwestycji:

W każdy wtorek  w dniu przyjęć interesantów do mojego gabinetu przychodzi wielu mieszkańców miasta z prośbą o znalezienie miejsca  pracy. Rozumiem przybyłych mieszkańców miasta ale inwestycja jest potrzebna i uzasadniona.

Następnie dyrektor Wipaszu – Stanisław Lesiuk – wyjaśnił jak wygląda funkcjonowanie tego typu zakładu:

Pierwszym celem zakupu tej nieruchomości, było wykorzystanie bocznicy kolejowej, żeby transport kukurydzy w sezonie żniwnym odbywał się pociągami. Dopiero potem pojawiła się koncepcja budowy ubojni. Prawa strona gruntu będzie wykorzystywana do celów przeładunkowych, a na lewej powstanie ubojnia. Będzie się tam odbywał bój 200 tysięcy sztuk kurczaków na dobę.

Po skończonej dyskusji mieszkańców z władzami miasta, nastąpiła przerwa przed planowaną sesją na której miało odbyć się głosowanie dotyczące uchwały o wyrażeniu zgody na objęcie granicami Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi Euro-Park Mielec. Po 20 minutach burmistrz wraz z zastępcą wrócili na salę, a radny Matejek rozpoczął VII Sesję Rady Miasta. Tuż po rozpoczęciu, radny Idzikowski złożył wniosek, aby zdjąć z programu głosowanie dotyczące Specjalnych Stref Ekonomicznych Euro-Park Mielec, w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych na ten temat. Niestety, 10 radnych zagłosowało przeciwko przez co jego propozycja została odrzucona.

Mimo sprzeciwu mieszkańców, którzy uważają, że miasto nie jest przygotowane na tego typu inwestycję, dziesięciu radnych zagłosowała za uchwałą. Radny Jung i Idzikowski wstrzymali się od głosu, natomiast przeciwny był tylko radny Janusiewicz z ulicy Kościuszki, który w rozmowie z dziennikarzami wytłumaczył dlaczego jest antynomiczny:

Pamiętam jak powstawał zakład Wipasz, wtedy na zebraniu zadałem pytanie jaka będzie uciążliwość tego zakładu. Otrzymałem odpowiedź, że uciążliwość będzie zerowa. A dziś widać jak jest. Mam nadzieję, że w tym przypadku będę się mylił.

Według harmonogramu inwestycji, projektowanie zakładu ma się odbyć w 2016 roku, budowa zaś w 2017-2020 roku. Budżet to około 150 mln zł, natomiast wydajność ocenia się na 400 ton mięsa dziennie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *