Największe atrakcje turystyczne na Podlasiu

Podlasie to miejsce, które zachowało się w tradycyjnym słowiańskim stylu. Można znaleźć tutaj starą architekturę oraz piękne krajobrazy. Nie jest więc dziwne, że region ten jest często wybierany jako wakacyjny lub też weekendowy wypad. Znajdzie się tutaj bowiem sporo miejsc wartych obejrzenia i zwiedzenia. Te małe miasteczka, ciekawe budowle, miejsca kultu religijnego oraz niepowtarzalny krajobraz, sprawiają, że województwo to ma swój urok.

Krajobraz na terenach Podlasia jest urozmaicony i ukształtowały go lodowce, dzięki czemu występuje tutaj naprawdę wiele form polodowcowych. Również środowisko tych terenów jest nieskażone, a w rozległych lasach tutaj występujących można spotkać bogatą i unikatową faunę i florę.

Dużą atrakcją na Podlasiu jest Pojezierze Suwalskie, a turyści przybywają tutaj licznie do dwóch miejsc, jakimi są : Suwalski Park Krajobrazowy oraz Wigierski Park Narodowy.

Znajdziemy tam również jedno z najciekawszych jezior w Polsce, jakim jest Jezioro Wigry, które posiada rozwiniętą linię brzegową, a także liczne wyspy i półwyspy. W to miejsce licznie przybywają żeglarze.

Również Sejny są miejscem, które przyciąga turystów. Można znaleźć tutaj naprawdę wiele ciekawych zabytków, do których należą : Klasztor Dominikanów z XVII wieku, świątynia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, figura Matki Boskiej Sejneńskiej, Biała Synagoga, Stara Synagoga oraz liczne pomniki.

Jednym z głównych punktów turystycznych jest również stolica Podlasia, czyli Białystok. Jest on nie tylko największym miastem na Podlasiu, ale również zróżnicowanym, pod względem religijnym oraz narodowościowym. Mieszkają tutaj Białorusini, Rosjanie, Tatarzy, Romowie oraz przedstawiciele wyznań protestanckich, prawosławnych i muzułmanie. W Białymstoku możemy znaleźć również największe w tym regionie muzeum, czyli Muzeum Podlaskie, a także inne muzea : Muzeum Wojska i Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Wśród ciekawych miejsc tej miejscowości możemy wymienić również jedne z najlepszych polskich galerii sztuki współczesnej, czyli Galeria Arsenał, Galeria im. Sleńdzińskich oraz 19 prywatnych galerii. Warte obejrzenia w Białymstoku są również: barokowa Cerkiew św. Marii Magdaleny oraz renesansowy Stary Kościół Farny. Do ciekawych zabytków należy także Pałac Branickich.

Do charakterystycznych miejsc tego terytorium należy również Puszcza Białowieska, w której można znaleźć wiele unikalnych gatunków fauny i flory. Występuje tu również ginący gatunek fauny, a mianowicie żubr. Jest to miejsce, gdzie udało się ocalić ten gatunek.