Czy kabel HDMI 10m to jedyny słuszny wybór? Poznaj najważniejsze fakty o przewodach tego typu i tej technologii!

Ciężko zaprzeczyć tezie, że większość kupowanych kabli HDMI, to te najtańsze modele, po które sięgamy w markecie, najczęściej nie zwracając w ogóle uwagę na ich parametry. Są one do siebie bliźniaczo podobne, dlatego ich specyfikacja bywa dla nas kompletnie obca. Ciężko jednak oczekiwać tego od konsumenta, kiedy wykorzystanie przewodu ogranicza się do podłączenia go do telewizora. Istnieją jednak przypadku, w których jakość kabla HDMI może mieć dość spore znaczenie.

Nawet jeśli jesteśmy przekonani co do tego, że powinniśmy wybrać kabel HDMI 10m przyda się nam pewna wiedza o tej technologii. Wystarczy, że będą to najbardziej podstawowe informacje, a wybór odpowiedniego przewodu nabierze dla nas zupełnie innego znaczenia. Dodatkowo, specjaliści potwierdzają tezę, że najlepszy kabel HDMI od renomowanej firmy, będzie w stanie podnieść jakość i wszystkie parametry przesyłu danych.

Kable HDMI i najważniejsze aspekty z nimi związane…

Nie da się ukryć, że XXI wiek to okres bardzo prężnego rozwoju technologii, a jednym z kroków było też pojawienie się HDMI, jako nieodłącznej części wielu urządzeń RTV. Podczas kilkunastu lat, technologia HDMI doczekała się wielu integracji. Wraz z każdą nową generacją kabla HDMI, użytkownicy otrzymywali coraz to wyższe parametry przesyłu. Dzięki przewodom tego typu, mamy bowiem okazje transmitować nieskompresowane dane video i audio. Dodatkowo, podłączymy też przeróżne sprzęty RTV, począwszy od projektorów, przez monitory i telewizory, na konsolach do gier kończąc.

Od czego zależy, czy dany kabel HDMI będzie słusznym wyborem?

Dbający o wysoki standard działania tej technologii, pracownicy HDMI Working Group rekomendują, abyśmy sięgali po kable HDMI, których długość nie przekracza zalecanych 15 metrów. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy oba urządzenia znajdują się w nieco większej odległości od siebie. Mimo tego, że są to sporadyczne sytuacje – bywa, iż posiadamy projektor na suficie, na drugim końcu naszego pokoju. Wówczas, nie obędzie się bez specjalnego narzędzia, jakim jest repeater. Ten pomoże nam wzmocnić sygnał. Najczęściej jednak, urządzenia dzieli niewielka odległość, która wynosi od dwóch do pięciu metrów.   

Czy warto sięgać po drogie kable HDMI?

Fakty są takie, że możemy znaleźć kabel HDMI, którego koszt to około 10 złotych, natomiast ciekawe jest to, że te najdroższe mogą wiązać się nawet z kilkusetzłotowym wydatkiem. Chociaż różnica jest diametralna, nie zauważymy sporej rozbieżności na polu jakości uzyskiwanego obrazu. Najdroższe przewody charakteryzują się przede wszystkim ponadprzeciętną wytrzymałością. Budżetowe produktu, wykonuje się aluminium i miedzi, a jest to mniej solidna mieszanka od chociażby stali i miedzi. Najlepszym wyborem, będzie jednak kabel z beztlenowej miedzi. Pamiętajmy, że kable dostępne w marketach, mają niewiele wspólnego z tymi od renomowanych producentów. Jeśli decydujemy się na przewód za kilkaset złotych, niech będzie to inwestycja w wieloletnie i intensywne użytkowanie. W przeciwnym razie, narażamy się na niepotrzebny wydatek i zwykłą stratę pieniędzy.