Parki w Białymstoku

W Białymstoku, który jest centrum Podlasia znajdziemy wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Tereny te prócz zabytków architektury, posiadają także liczne tereny zielone. Podlasie to jedno z miejsc w Polsce, które udało się zachować w nienaruszonym stanie, a także miejsce, w którym występuje wiele rzadkich gatunków fauny i flory.

W samym Białymstoku możemy znaleźć również przepiękne parki i ogrody, które urzekają swym urokiem. Do parków, które tutaj możemy zobaczyć zaliczamy aż osiem parków miejskich, do których należą między innymi: Ogród Branickich, Planty, Zwierzyniec oraz Park Centralny.

Ogród Branickich znajduje się na terenach Pałacu Branickich, który jest charakterystycznym elementem Białegostoku. Jest to ogród w stylu barokowym i z pewnością można zaliczyć go jako jeden z najwspanialszych ogrodów tej epoki w Polsce. Ogród Branickich urządzony jest w stylu francuskim i można znaleźć w nim bukszpanowe partery, strzyżone szpalery oraz potężne drzewa. Pomiędzy nimi znajdziemy wiele ścieżek spacerowych, które zapewnią dobry odpoczynek w pięknym otoczeniu. Ogród Branickich znajdziemy w Pałacu Branickich przy ulicy Bulwary Kościałkowskiego.

Nieopodal Pałacu Branickich znajdziemy również zabytkowy park z lat 1930-1938, a mianowicie Planty. Na terenie parku, a dokładniej w jego wschodniej części znajdziemy tak zwaną “różankę”, która zaplanowana jest na kilku poziomach i posiada basen oraz pomnik praczek. Charakterystycznym elementem są również kolorowe fontanny, czy też rzeźba psa Kawelina, która jest kopią oryginalnej rzeźby z 1936 roku. Natomiast zakochani mogą przejść się Aleją Zakochanych, która tworzy naprawdę romantyczny klimat. Planty znajdują się przy ulicy Akademickiej.

Przy ulicy Podleśnej znajdziemy natomiast park z nazwą Zwierzyniec i jak sama nazwa na to wskazuje, na terenie tego parku możemy znaleźć małe zoo, a w nim niedźwiedzia, dziki, żubry, konie oraz wiele innych gatunków zwierząt.

Na Placu Uniwersyteckim w Białymstoku, znajdziemy zaś Park Centralny, w którym znajdziemy oryginalny pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej, a także plac zabaw dla dzieci. Kształt pomnika to siedemnastometrowe kolumny betonowe, połączone koronami drzew, a w koronach tych drzew na gnieździe siedzi orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Teren Parku Centralnego to dawny cmentarz rybacki, który został zniszczony podczas wojny. Na terenie tego parku znajdziemy też Białostocki Teatr Lalek i Opera i Filharmonia Podlaska.