Miejsca, które warto odwiedzić na Podlasiu

Podlasie, to niezwykle malownicza kraina znajdująca się przy północno-wschodniej granicy Polski. To historyczne miejsce, a panujący tutaj klimat, w porównaniu z resztą Polski, jest naprawdę surowy. Jest to jeden z najchłodniejszych obszarów naszego kraju. Jest to również miejsce ciekawe dla turystów, prócz pięknych krajobrazów, można też znaleźć tu piękne zabytki architektoniczne.

Hurtownia hydrauliczna Warszawa www.Minsbud.pl

Wybierając się więc w to miejsce z pewnością warto odwiedzić stolicę Podlasia, czyli Białystok. Wizytówką tego miejsca z pewnością jest Pałac Branickich, który jest rezydencją magnacką epoki saskiej, na terenach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym. Budowla ta jest zachowana w naprawdę dobrym stanie i określana jest mianem “Wersalu Podlasia”, czy też “Wersalem Północy”. Pałac zaczęto murować w XVI wieku przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa, który stworzył również inne historyczne budowle, takie jak Zamek Dolny w Wilnie, czy też dwór królewski w Knyszynie, a także prowadził modernizację Starego Zamku w Kamieńcu Podolskim oraz zamku w Tykocinie. Pałac Branickich został zniszczony w 1944 roku, a w latach 1946-1960 trwała jego odbudowa. Obecnie znajduje się tam Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, natomiast od końca drugiej wojny światowej, mieściła się tam Akademia Medyczna.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Białowieża. Do miejsc charakterystycznych zaliczamy tutaj Puszczę Białowieską oraz Białowieski Park Narodowy. Białowieski Park Narodowy, to najstarszy park narodowy w Polsce i jednocześnie jest najlepiej zachowanym w Europie nizinnym lasem naturalnym. Można znaleźć w nim 806 gatunków roślin, 3 tysiące gatunków grzybów, 200 gatunków mchów oraz 283 gatunki porostów.

Do popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów zaliczyć możemy też Biebrzę. Rzeka ta jest prawym dopływem Narwi i ma długość 165 km. Źródło rzeki znajduje się na Podlasiu obok Nowego Dworu. W czasie wiosennych roztopów, rzeka zaczyna tworzyć rozległe rozlewiska, ponieważ na całej jej długości rozciąga się największa w Polsce pojemność retencyjną.

Po wojnie na terytorium województwa Podlaskiego pozostały również dwie wsie tatarskie, a mianowicie Bohoniki i Kruszyniany.

Ciekawym miejscem do zobaczenia jest również miasteczko Sejny, w którym można znaleźć między innymi kaplicę św. Agaty, klasztor Dominikanów z XVII wieku, bazylikę, ratusz z połowy XIX wieku, a także synagogę. Miejsce to zachowało zabudowę minionych wieków, dzięki czemu można poczuć się tutaj jak w dawnych czasach.