Jakie wady, a jakie zalety prezentuje sobą rzutnik multimedialny?

Jakie wady, a jakie zalety prezentuje sobą rzutnik multimedialny?

Śmiało można powiedzieć, że idealne urządzenia elektryczne nie istnieją. Być może są takie, które są pod wieloma względami doskonałe, aczkolwiek posiadają pewne wady, z którymi muszą liczyć się najpierw klienci, a później ich użytkownicy. Bardzo kontrowersyjnymi sprzętami wydają się być rzutniki i różnego rodzaju projektory. Te zyskujące na popularności urządzenia, przez niektórych są wychwalane, a niektórzy uznają je, jako zbędny gadżet w swoim domu i nigdy nie zamieniliby na niego swojego telewizora.

Rzutnik posiada naprawdę wiele funkcji i zastosowań. Od dawna spotykamy projektory multimedialne na uczelniach wyższych, w szkołach, w dużych firmach, gdzie często przygotowuje się prezentacje, a także podczas różnego rodzaju szkoleń i kursów. Są to urządzenia niekiedy niezbędne i bardzo chwalone, natomiast nie są też wolne od jakichkolwiek wad. Niektórzy skuszeni możliwością uzyskania ogromnego obrazu w swym domu sięgają po rzutniki, traktując je jako zamiennik telewizora. Warto jednak skupić się na tym, jakie faktyczne zalety, a jakie wady posiadają tego typu urządzenia, gdyż tylko w ten sposób możemy jednoznacznie stwierdzić, czy jest to sprzęt użyteczny w naszej sytuacji, czy będzie jednak niepotrzebną stratą pieniędzy.

Największe zalety rzutników

Wydaje się, że największą zaletą urządzeń, jakimi są projektory multimedialne, jest ich cena w porównaniu do telewizorów. Za dość dobry rzutnik będziemy musieli zapłacić około tysiąc złotych, gdzie telewizory w tej cenie najczęściej są bardzo małe i nie posiadają najnowocześniejszych technologii. Dodatkowo, te o przekątnej kilkudziesięciu cali, są kilkakrotnie droższe. Nierzadko wspomina się też o możliwości uzyskania naprawdę ogromnego obrazu, a te mogą sięgać nawet kilku metrów przekątnej. Kto przecież nie marzy o tym, aby w warunkach domowych móc zorganizować sobie własne, prywatne kino. Dodatkowo, oglądanie meczów w takich warunkach dodaje emocji, a wszystko sprawia, że widzowie czują się, jakby sami znajdowali się na stadionie. Do zalet rzutników zalicza się też bez wątpienia ich kompaktowość, a także mobilność. Kiedy tylko jest taka potrzeba, sprzęt możemy zapakować do walizki i przetransportować w dowolne miejsce, a skorzystamy z niego wszędzie tam, gdzie mamy tylko dostęp do gniazdka elektrycznego. Mamy możliwość podłączenia przeróżnych urządzeń. Najczęściej do projektorów podłącza się laptopy jako źródło obrazu, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to też odtwarzacze DVD, komputery stacjonarne, a nawet i konsole do gier, co przeniesie gracza do wirtualnego świata w wyjątkowy sposób. Przy odrobinie wysyłki, z pomocą rzutnika uda się nam też zorganizować kino plenerowe, czym na pewno mile zaskoczymy członków rodziny lub przyjaciół.

Największe wady rzutników

Mimo tego, że projektor jest w stanie wygenerować dla nas sporej wielkości obraz, jeśli jego rozdzielczość nie jest odpowiednio duża, będzie on po prostu niewyraźny, a dostrzeżenie szczegółów okaże się niemożliwe. Niestety należy liczyć się z faktem, że rzutnik powinien posiadać rozdzielczość przynajmniej tę znaną z FullHD, a w przeciwnym wypadku, ogromny kilkumetrowy obraz nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Niestety bardzo często konieczne jest użytkowanie projektora w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu. Czasami nie obędzie się bez rolet, żaluzji bądź zasłon, które skutecznie zredukują napływ światła dziennego do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli pokój będzie też odpowiednio duży. Uzyskanie dużego obrazu wiąże się z tym, iż projektor należy ustawić w znacznej odległości od ściany, a w ciasnym mieszkaniu może okazać się to niewykonalne. Niektóre modele rzutników przegrzewają się dość szybko, a to niestety skutkuje wydawaniem głośnego hałasu przez urządzenie, co może negatywnie wpływać na komfort użytkowania. Warto zwrócić też uwagę na żywotność lego lampy, ponieważ po czasie określonym przez producenta, może zajść konieczność wymiany żarówki.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *