Cudów nie ma – bialska mizeria budżetowa

Cudów nie ma – bialska mizeria budżetowa

Przyszłoroczny planowany budżet Białej Podlaskiej jest o 5,5 mln zł mniejszy od tegorocznego. Prognozowane na 2016 r. inwestycje spadają zaś aż o 13 mln zł (w porównaniu z planem na 2015 r.) do zaledwie symbolicznego poziomu 7 mln zł. O tej mizerii budżetowej jednak tylko wspominano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta.

Na spotkanie z reprezentantami mediów przyszedł prezydent Dariusz Stefaniuk z zastępcami Michałem Litwiniukiem i Adamem Chodzińskim. Budżet prezentowała Marta Juchnikowska, która odczytała to, co akurat zostało wyświetlone na ekranie. Poprawnie czytała. W gradzie liczb nie było porównań z minionym rokiem.

Przed świętem Mikołaja brakowało hurraoptymizmu. Zabrakło wora banknotów, aby można powiedzieć, że nowy prezydent jest w pełni usatysfakcjonowany z nowego, już jego autorskiego, budżetu.  Dariusz Stefaniuk jednak robi dobry gest do wyborców. Zaproponował wydzielić w puli na wydatki w 2016 r. budżet obywatelski – 1 mln zł, który ma być podzielony po 250 tys. zł na cztery okręgi (wyborcze), w których mieszkańcy będą głosować na zaproponowane tam inwestycje.

Wygospodarowaliśmy te pieniądze po to, aby uruchomić pokłady energii, które są w mieszkańcach. Chcemy, aby sami mogli zdecydować w swojej okolicy nad inwestycjami. To zadanie i odpowiedzialność, która spoczywa na urzędnikach, ale także na mieszkańcach (…). Chcemy podzielić ten milion na cztery okręgi wyborcze, żeby nikogo nie faworyzować, żeby każdy miał prawo do realizacji swoich pomysłów

– mówił prezydent Dariusz Stefaniuk. Podkreślił, że tak spełnia swoją kolejna obietnicę wyborczą.

Prezydent ujawnił też, że podjął decyzję, aby nie budować na obrzeżach stadionu, lecz modernizować dotychczasowy „Podlasia”.

Okazało się, że poprzedni minister sportu Andrzej Biernat (PO) bez pokrycia w jakichkolwiek planach obiecywał w Białej Podlaskiej dużą nową inwestycję boisko ze sztuczną trawą na terenie TOP 54. Rozczarowany tym faktem Dariusz Stefaniuk przeznacza ponad 1 mln zł w 2016 r. na podobne zmodernizowanie stadionu przy ul. Artyleryjskiej i ul. Piłsudskiego. Stawia warunek, aby z nowego obiektu korzystały klubu Podlasia i TOP 54.

W bialskim  budżecie

Dochody w mln zł

  • W 2014 r. – 232
  • W 2015 r. – 234
  • W 2016 r. – 228,5

Wydatki w mln zł

  • W 2014 r. – 229
  • W 2015 r. – 229
  • W 2016 r. – 223,5

Wartość inwestycji 

  • W 2015 r. – 20 mln zł
  • W 2016 r. – 7 mln zł

Trwa transmisja na żywo z konferencji poświęconej budżetowi miasta na 2016 rok.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *