Dziś czeka nas taniec zorzy na nocnym niebie.

Dziś czeka nas taniec zorzy na nocnym niebie.

Po wczorajszym nieudanym spektaklu zorzy na niebie z powodu zbyt dużego zachmurzenia dziś pogoda, jak i aktywność słoneczna postanowiła nam to wynagrodzić, ponieważ już dziś w nocy ze środy na czwartek zorza polarna może być ponownie widoczna w Polsce, przyczym niebo ma być pogodne bądź całkowicie wolne od chmur.

Prognozy wskazują, że burza osiągnie siłę G3, a więc indeks Kp prawdopodobnie wyniesie 7. Jest to dolna granica sprzyjających warunków do obserwacji zorzy polarnej w Polsce. A więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zorza będzie widoczna na terenie Polski. Jak wynika z danych zorza polarna w Polsce będzie widoczna na pewno w pasie Zielona góra-Terespol. Jeżeli burza osiągnęła by siłę G4 (istnieje duże prawdopodobieństwo) to zorza polarna byłaby wtedy widoczna w całej Polsce. Jak wiemy wczorajsze prognozy mówiły, że indeks Kp miał osiągnąć jedynie 6 Kp a jak się okazało indeks Kp osiągnął aż 9 Kp. Miejmy nadzieje, że i dziś indeks wyniesie 9 Kp i zorze zaobserwujemy w całym kraju.

Jak obserwować zorzę ?

Zorzę polarną najlepiej obserwować w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma wielu ulicznych świateł. W Polsce zdarza się obserwować zorzę polarną w północnej części kraju, ale dziś może być ona widoczna nawet w środkowej części. By zobaczyć grę świateł na niebie, trzeba patrzeć w kierunku północnym. Zorza może być widoczna 40 stopni nad horyzontem. Najlepiej jest udać się w jak najmniej oświetlone miejsca, gdzie nie ma latarni i neonów.

Info Meteo LU – Biała Podlaska


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *