Policja łapie. Niemal wszystkich

Policja łapie. Niemal wszystkich

Raport przedstawiony był w czwartek na sesji rady gminy. Z dokumentu (obejmuje również miasto i gminę Drelów) wynika m. in., że w pierwszym kwartale tego roku zanotowano o 4 przypadki mniej kradzieży w porównaniu do ubiegłego roku. Nie wszczęto też ani jednego postępowania związanego z bójką czy kradzieżą samochodu. Nieznacznie wzrosła za to liczba kradzieży z włamaniem.

Policjanci z międzyrzeckiego komisariatu trzymają przyzwoitą skuteczność jeżeli chodzi o wykrywalność przestępstw. W pierwszych trzech miesiącach 2014 roku złapali wszystkich sprawców bójek czy włamywaczy, a także tych, którzy doprowadzili do uszkodzenia mienia czy spowodowali uszczerbek na czyimś zdrowiu. W tym roku skuteczność spadła w przypadku włamań. Lepiej zaś było z wykrywalnością kradzieży.

Wyraźnie zmiany widać za to w przypadku działań prewencyjnych. W pierwszych miesiącach tego roku policjanci wlepili 509 mandatów karnych. W zeszłym roku było ich 271. Skąd tak duża zmiana? Pytał o to radny Adam Jowik.

Niestety, niektórzy znaleźli sobie sposób na utrzymanie kradnąc np. w marketach. I robią to w tzw. czynie ciągłym, tak aby nie było to przestępstwo

– tłumaczył Krzysztof Semeniuk, zastępca szefa międzyrzeckiego komisariatu. Dodaje:

Jeżeli chodzi o wykroczenia w ruchu drogowym to należy pamiętać, że w maju tego roku policjanci z tego wydziału zostali przeniesieni do Komendy Miejskiej w Białej Podlaskiej. Mamy w okolicy dwie bardzo ważne drogi, „dwójkę” i „dziewiętnastkę”, a Międzyrzec nie jest małym miastem, więc często dwa bądź trzy patrole w ciągu doby z samego ruchu drogowego są na naszym terenie.

Rzeczywiście, w policyjnych statystykach zanotowano aż o 200 wykroczeń więcej w porównaniu do pierwszego kwartału zeszłego roku.

Komendant zdradził, żę priorytetem jest walka z przestępczością narkotykową. W tym roku wszczęto już 11 postępowań.

Najgorszy problem mamy z dopalaczami. Zwracamy na to szczególną uwagę bo zażycie tego może nieść za sobą poważne konsekwencje. Mamy taki przypadek z gminy Drelów, gdzie dwie osoby z Domu Dziecka znajdują się obecnie w szpitalu w Lublinie. Nie wiemy co zażyły, czekamy na wyniki badań

– powiedział Semeniuk.

Krzysztof Semeniuk

Najgorszy problem mamy z dopalaczami. Zwracamy na to szczególną uwagę bo zażycie tego może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Dynamika przestępstw Liczba postępowań wszczętych w I kwartale 2014 r. Liczba postępowań wszczętych w I kwartale 2015 r.
Bójki lub pobicia 2 0
Kradzież cudzej rzeczy 13 9
Kradzież samochodu 2 0
Kradzież z włamaniem 4 6
Przestępstwa rozbójnicze 0 0
Uszkodzenie mienia 4 4
Uszczerbek na zdrowiu 4 3

Czesław Węgrzyniak, sołtys z Tłuśćca

Czuję się bezpiecznie w gminie Międzyrzec. Ze służbami rzadko mam do czynienia czyli wynika z tego, że jest dobrze. W ostatnim czasie w mojej miejscowości nie było poważniejszych interwencji, tylko drobne. Reakcja policji była jednak szybka i prawidłowa.

Stanisław Kurenda, sołtys z Rzeczycy

Zazwyczaj jest bezpiecznie, ale sporo mamy chuligaństwa. Policja po wioskach wieczorem jeździ rzadko, a my widzimy co się dzieje. Jest sporo cwaniaczków. Niedawno sam zostałem okradziony. W Boże Narodzenie straciłem wiertarkę, butlę gazową i dwie pary spodni strażackich. Były przesłuchania, a teraz przyszło pismo, że sprawa została umorzona. Daj Boże, żeby policji jeszcze lepiej szło w wykrywaniu tych przestępstw.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *