Promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym na Placu Wolności

Promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym na Placu Wolności

Kampania społeczna pod hasłem „Ryzyko w ruchu drogowym – poznaj, zrozum, ciesz się jazdą” jest realizowana przez bialską jednostkę już od sierpnia br. Pierwszy etap akcji stanowiła ekspozycja plakatów ze zbiorów Muzeum Plakatów w Wilanowie, która pojawiła się na murach bialskiego Zakładu Karnego. Działania prowadzone w ramach tej inicjatywy są swoistą próbą dotarcia do użytkowników dróg publicznych, szczególnie tych najmniej doświadczonych z ważną problematyką poruszającą istotę ryzyka w ruchu drogowym. Dlatego adresatami niniejszej kampanii są przede wszystkim ludzie młodzi: uczniowie szkół gimnazjalnych, średnich i studenci.

W szczególności do młodzieży adresowany był piknik, który odbył się w piątek 3 października na Placu Wolności. W trakcie imprezy uczestnicy mogli nabyć niezbędnej wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, a także wypróbowania tych umiejętności na fantomach.

Uwagę skupił zwłaszcza pokaz ratownictwa technicznego zaprezentowany przez jednostki z OSP Sidorki i bialskiej KSP. Strażacy przy użyciu specjalistycznego sprzętu, którym posługują się w prawdziwych interwencjach sprawnie przeprowadzili akcję wydobycia z wraku auta poszkodowanych, udzielenia im pomocy przedmedycznej, a także zapezpieczenia strefy wypadku. Jak podkreślali po zakończeniu działań symulacja nie jest w stanie oddać rzeczywistego zdarzenia i towarzyszących mu emocji, ale niewątpliwie jest to dobry sposób na poruszenie kwestii związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i zasad postępowania w razie wypadku.

Ponadto uczestnicy pikniku mogli wsiąść do rozmieszczonych na bialskim Placu symulatorów dachowania i zderzenia lub przekonać się o tym jak zmienia się pole widzenia i czas reakcji osoby nietrzeźwej, która zasiada za kierownicą.

Jednocześnie z piknikiem w Urzędzie Miasta trwała konferencja naukowa na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i konsekwencji wynikających z brawury kierowców.

Temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest niezwykle istotny, bowiem przestępstwa drogowe według danych Komendy Głównej Policji stanowią 40 % wszystkich wykroczeń popełnianych w naszym kraju. Pomimo tego, że z każdym rokiem bezpieczeństwo na drogach poprawia się, statystyki nadal są zatrważające. W 2013 roku ogólna liczba przestępstw drogowych wyniosła 140 904, z czego aż 128 043 dotyczyły prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku na polskich drogach śmierć poniosło 3291 osób, a 43 471 zostało rannych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *