Przygotowania do zmian kadrowych trwały w magistracie dość długo. Należało się spodziewać, że nowy prezydent Dariusz Stefaniuk wymieni część kierownictwa m.in. w oświacie, od lat pozostającej pod wpływem lewicy.
Nowy regulamin organizacyjny urzędu napisano na kolanie, łącząc elementy pomorskie z bialskimi. Czekano też na nasze potknięcia
– mówi nam jeden z urzędników.
Pytany o zmiany, rzecznik prasowy prezydenta Michał Trantau przysłał link do internetowego Biuletynu Informacji Publicznej, w którym ogłoszono konkurs na naczelnika wydziału edukacji (jeszcze wczoraj BIP zamieszczał informację, że naczelnikiem jest Ewa Majewska, która odeszła przed tygodniem). Stefaniuk ogłosił też nabór na naczelnika wydziału inwestycji oraz kierownika nowo tworzonego referatu nadzoru właścicielskiego. BIP podaje, że na stanowisku pełniącego obowiązki naczelnika pozostaje wcześniej pełnoprawny naczelnik, Stanisław Wojciuk.
W informacji o referacie informatyki i łączności znaleźliśmy stary wpis, że naczelnikiem jest Piotr Poniatowski, a obok pojawia się nowy zapis – p. o. kierownika referatu jest Tomasz Trzybiński.
Także obowiązki naczelnika w wydziale dróg i transportu pełni wcześniejszy szef, Jarosław Kostecki. W składzie wydziału urbanistyki, architektury i budownictwa nie ma już poprzedniej naczelnik Teresy Malickiej. Na to stanowisko awansowała jej zastępczyni, Dorota Antonowicz, architekt miasta. W referacie administracyjnym kierownik Irenę Łaską zastąpił Henryk Bujnik.
Nadal nie zostali w oficjalnej strukturze miasta (w BIP) ujęci: znany w kraju naczelnik gabinetu prezydenta Piotr Tutak oraz rzecznik prasowy Michał Trantau.
Personalne trzęsienie ziemi w radach nadzorczych firm komunalnych jest bardziej przejrzyste. W czwartek dokonano zmian w czterech spośród pięciu spółek. Dotychczasowi członkowie rad nadzorczych zostali powiadomieni telefonicznie o decyzjach bialskiego prezydenta (jedynego wspólnika). Urząd tłumaczy, że zmiany zagwarantują skuteczniejszą i sprawniejszą kontrolę nad miejskimi firmami dysponującymi łącznym majątkiem wartym ponad 160 mln zł. Rzecznik Michał Trantau przyznał, że w radach nadzorczych spółek znalazły się osoby m.in. z Białej Podlaskiej, Warszawy, Kozienic i Gdańska.
Intencją prezydenta było, aby w radach nadzorczych zasiadali najwięksi fachowcy w swoich dziedzinach. Dodatkowo należy spełnić ustawowe kryteria: być radcą prawnym lub posiadać dyplom zdania egzaminu państwowego na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa
– tłumaczy Trantau. Wielu bialczan nie tylko z lewicy potraktowało to, jako policzek wymierzony „tubylcom”.
Pewnie PiS nie ma miejscowych dobrych kadr z uprawnieniami do zasiadania w spółkach
– komentuje jeden z naszych rozmówców. I przewiduje kolejne posunięcia nowej ekipy, czyli rychłe zmiany w fotelach prezesów firm komunalnych.
Zmiany w spółkach miejskich:
Zakład Gospodarki Lokalowej
- Odwołano: Henryka Makarewicza, Macieja Buczyńskiego oraz Danutę Kasjaniuk.
- Powołano: Marka Borowca (wcześniej wicedyrektor Wirtualnej Polski i w kierownictwie: Getin Banku czy BPH), Lucjana Nowakowskiego (wiceprezes koncernu Energa SA) oraz Adama Lesińskiego (prezes zarządu spółki Libella, wcześniej specjalista kontroli w Mostostalu Warszawa).
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
- Odwołano: Mirosława Radeckiego, Ireneusza Barszcza, Stanisława Kijuka oraz Mariannę Matusz.
- Powołano: dr. Krzysztofa Zborowskiego (termoenergetyk, m.in. były prezes Enea Wytwarzanie oraz wiceprezes Enea i prezes Elektrowni Kozienice), Piotr Tutak (naczelnik gabinetu prezydenta) oraz Marcina Jadwiszczoka (radca prawny).
Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „Wod-Kan”
- Odwołano: Wiesławę Kuszneruk, Przemysława Bałuta oraz Dariusza Oleńskiego.
- Powołano: Adama Wróblewskiego (radny miejski z Parczewa) oraz Marka Pietrzaka (właściciel kancelarii radcy prawnego z Zielonki, były pracownik Biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP).
Miejski Zakład Komunikacyjny
- Odwołano: Aleksandra Kompę i Bożennę Dymidiuk.
- Powołano: Józefa Wierzbowskiego (m.in były współpracownik Antoniego Macierewicza oraz były ekspert w Gabinecie Szefa Kancelarii Prezydenta RP) i Małgorzatę Gatz (SKOK Gdańsk, niegdyś spedytor międzynarodowy w PKS).
Skład rady nadzorczej spółki „Zieleń” został niezmieniony.
Dodaj komentarz