Kiedy nie stosować środków na odchudzanie?

W erze telewizji i Internetu, na każdym kroku widzimy idealnie szczupłych ludzi, co sprawia, że sami też chcemy być tak samo szczupli. Jeśli ktoś walczy z problemem zbyt dużej wagi, szuka dobrego rozwiązania, które pozwoli mu osiągnąć ten wyznaczony cel i wyglądać szczuplej. Decydują się na różnorodne metody odchudzania, chociażby zaczynają stosować środek na odchudzanie. Często jednak sporo osób nie pamięta o tym, że oprócz swojego działania odchudzającego, niektóre z tego typu środków niosą ze sobą też skutki uboczne. Oprócz tego, nie każdy powinien je stosować. W jakich przypadkach trzeba unikać zażywania suplementów na odchudzanie? Jakie niechciane skutki mogą spowodować? I co się stanie jeśli przesadzimy z ilością zażywanych tabletek? Przed przystąpieniem do terapii odchudzającej z wykorzystaniem konkretnych tabetek należałoby odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania, żeby przypadkiem z niewiedzy nie zrobić krzywdy swojemu organizmowi i nie spowodować szkód, które trudno będzie naprawić albo takie których nie da się już potem naprawić.

Zdarza się, choć rzadko, że kobiety w ciąży zaczynają stosować różnego rodzaju środków na odchudzanie. Jednak w ich wypadku stosowanie takich tabletek nie ma sensu. I co gorsza, może być tragiczne w skutkach. Jeśli kobieta ciężarna przyjmuje środki na odchudzanie, może zaszkodzić tak sobie, jak i dziecku. Środki tego rodzaju mogą doprowadzić do zbyt wczesnego porodu, a w związku z tym, do wielu związanych z takim porodem komplikacji. Istnieje zagrożenie, że dziecko przyjdzie na świat z za niską wagą urodzeniową albo pewnymi defektami fizycznymi, których zazwyczaj nie da się wyleczyć. Ostrożność muszą zachować także kobiety karmiące piersią. W ich wypadku stosowanie leków na odchudzanie może prowadzić do problemów z produkcją pokarmu.

Kolejną sytuacją w której przyjmowanie środków na odchudzanie nie jest wskazane są różne schorzenia, takie jak choćby: cukrzyca, nowotwory, choroby wątroby i serca, nadciśnienie czy osłabiony układ odpornościowy. W przypadku tego rodzaju schorzeń, przed zastosowaniem środków na zbicie wagi, należałoby skonsultować się z lekarzem.

Nawet jeśli kogoś nie dotyczą wymienione wyżej sytuacje, przed zażyciem suplementu na odchudzanie powinien pomyśleć nad ewentualnymi skutkami ubocznymi. Wyjątkową ostrożność trzeba zachować w przypadku środków na odchudzanie, które mają w składzie efedrynę, sibutraminę, kwas linolowy, chitozan czy też duże ilości kofeiny. Trzeba też unikać produktów, które są zakazane w Unii Europejskiej, ale jednak dostępne w Internecie. Jeśli suplementy, które ktoś stosuje będą nieodpowiednio dobrane lub zażywane w nadmiernych ilościach, mogą spowodować wiele niebezpiecznych zmian w organizmie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ponadto mogą spowodować takie problemy jak bezsenność, wymioty, biegunka, zatrucie, wysokie ciśnienie, stany depresyjne i niewłaściwą pracę serca. W skrajnych wypadkach mogą prowadzić do zawału serca albo udaru mózgu. Tak więc stosowanie tabletek odchudzających nie powinno byś sprawą, do której podchodzi się lekko, bez odpowiedniego jej przemyślenia.