Ręcznie robiona biżuteria – półfabrykaty

Półfabrykaty do biżuterii handmade są niezwykle ważnym elementem wszystkich ręcznie robionych ozdób. Co zalicza się do tej kategorii produktów, w jaki sposób wykorzystuje się je przy tworzeniu biżuterii oraz gdzie można znaleźć największy ich wybór?

Półfabrykaty do biżuterii – co to takiego?

Biżuteria półfabrykaty to specjalne elementy metalowe lub srebrne, niezbędne do tworzenia biżuterii handmade. Dzięki nim można stworzyć bazę do wykonywania najróżniejszych kolczyków, wisiorków i bransoletek. Służą też do łączenia ze sobą poszczególnych elementów ozdobnych, np. koralików, i umożliwiają ich wygodne noszenie. Przede wszystkim pełnią funkcję praktyczną, dlatego często nie są specjalnie zdobione, można jednak znaleźć też elementy dekoracyjne, które dodatkowo wpływają na estetykę biżuterii.

Ręcznie robiona biżuteria a półfabrykaty

Każdy twórca biżuterii handmade z pewnością nie raz spotkał się z półfabrykatami. Bez elementów tego typu trudno bowiem wykonać ozdoby, niezależnie od stylu, w którym się tworzy. To właśnie dzięki półfabrykatom możliwe jest stworzenie „szkieletu” danej ozdoby, choć w każdym przypadku może on mieć nieco inny charakter.

Możemy wyróżnić wiele grup półfabrykatów do biżuterii handmade. Do najbardziej podstawowych, z których korzysta większość twórców, należą zapięcia. Są to elementy umożliwiające stworzenie zapięcia do bransoletek i wisiorków, które przytwierdza się do łańcuszka, ozdobnego sznurka, rzemienia lub innych materiałów, na których osadzone są ozdoby. Dostępne są różne typy zapięć: zegarkowe, typu sidle, magnetyczne, typu karabińczyk, szufladowe oraz wiele innych. Występują w najróżniejszych kształtach i wielkościach, mogą być proste lub zdobione. Ogromny wybór sprawia, że można z łatwością znaleźć model zapięcia dopasowany do danej biżuterii.

Często stosowanymi półfabrykatami do biżuterii są też sztyfty i bigle do kolczyków. Umożliwiają one zamocowanie kolczyka w uchu w taki sposób, aby nie wypadł podczas noszenia. Wykorzystuje się je do tworzenia kolczyków o najróżniejszej wielkości i kształcie. Osiągają również różne formy i mogą korzystać z różnego typu zapięć. Dostępne są modele minimalistyczne i ozdobne, dlatego łatwo można dopasować odpowiednią wersję do biżuterii handmade.

Ciekawym rozwiązaniem wśród półfabrykatów do biżuterii są również metalowe bazy. Są to np. podstawy pod bransoletki o odpowiednim kształcie, przygotowane do wypełnienia ich ozdobnymi elementami, ale też geometryczne kształty, sitka, bazy pod broszki, oprawy do kamieni szlachetnych, bazy pod kaboszony, kółka do breloczków itp. W tej kategorii można znaleźć ogromny wybór produktów, które mogą być inspiracją do stworzenia najbardziej kreatywnych ozdób handmade.

Wśród półfabrykatów wyróżniają się także łańcuszki, które również są często stosowane przez twórców bransoletek i wisiorków. Łańcuszki zazwyczaj sprzedaje się na metry, dlatego klienci mogą łatwo dobrać potrzebną im ilość materiału do stworzenia wielu ozdób. Łańcuszki mogą mieć ogniwa różnej wielkości i występować w wielu wersjach kolorystycznych, od srebrnych, przez złote, po miedziane.

Do półfabrykatów zalicza się również metalowe zawieszki, czyli gotowe dekoracyjne elementy, które najczęściej wykorzystuje się przy tworzeniu bransoletek czy wisiorków. Mogą one osiągać najróżniejsze kształty – do najpopularniejszych należą serduszka, gwiazdki, kwiatki czy listki, jednak można znaleźć także wiele innych form. Są ciekawym uzupełnieniem biżuterii, a przy tym pozwalają w łatwy sposób nadać jej nieco innego charakteru. Często stosuje się je w otoczeniu koralików lub innych elementów ozdobnych.

Półfabrykaty do biżuterii to też druty, które są często wykorzystywane do tworzenia bazy pod bransoletki lub inne ozdoby. Można znaleźć druty miedziane, metalowe lub ze stali nierdzewnej. Specjalną kategorią są druty z pamięcią.

Gdzie kupować półfabrykaty do biżuterii?

Najlepiej zdecydować się na półfabrykaty do biżuterii, dostępne w sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii. Można znaleźć w nich największy wybór tego typu produktów, mając przy tym dostęp do akcesoriów najwyższej jakości, pochodzących od najlepszych producentów.